Hej, och tack för en mycket bra tidning.
Jag hade som många andra, växtvärk när jag var liten. Kände inte av det i tonåren.
Det var när jag arbetade inom äldrevården på sjukhem, som när jag kom hem på kvällen och satte mig i soffan så började krypningar i benen. Jag trodde då att jag hade sprungit för mycket på jobbet och var trött i benen. Jag var 36 år då, och dessa krypningar kom allt oftare.
Det var först i 50-årsåldern, när jag en dag stod i kön på apoteket och fick se en broschyr om myrkrypningar, som jag förstod att ”det är ju detta jag har”.
När förbundet hade bildats så gick jag med som medlem.
Jag utbildade mig till informatör. Jag och en till åkte runt och hade föreläsningar på Sjukhusen i Kalmar, Karlskrona, Oskarshamn och Växjö mm.
När jag var på Hälsocentralen och sökte för mina besvär så verkade det som om läkaren inte visste så mycket om RLS. Jag lämnade då en broschyr och visade vilka prover som jag behövde ta. Nästa gång jag kom tillbaka till läkaren igen, frågade jag om hon hade läst den men NEJ, det hade hon inte gjort. Dåligt tycker jag då hon har en patient som har dessa besvär. Jag la en ny broschyr på skrivbordet innan jag gick.
Jag har en fråga om det är vanligt att man får ryckningar i armar och kropp efter många år med RLS? Jag har även känselbortfall i vissa tår.
Jag har maxdos av Sifrol. Har provat Gabapentin men det gick inte.
Nu är det nog morfinplåster som är nästa steg.
Hälsningar Elisabeth, Kalmar, 75 år
